Підготовка учителів перших класів до Нової української школи

Районний методичний кабінет відділу освіти Ружинської РДА постійно тримає в полі зору питання, що стосується впровадження в життя Нової української школи. З прийняттям закону України «Про освіту» Нова українська школа стартуватиме з 1 вересня 2018 року. Змінюється не тільки кількість років навчання (вона стає 12-річною), але і сам зміст і підходи до навчання. Нова українська школа орієнтована на майбутнє. За словами міністра освіти  і науки України Лілії Гриневич «…всі діти в Україні здобувають шкільну освіту. Саме з їхньої успішності, життєвого вибору та цінностей твориться майбутнє нашої країни.

Щоб воно було успішним, ми повинні з більшою відповідальністю ставитися до того, чого саме та як навчаємо наших дітей.

Світовий економічний форум – 2016 року визначив уміння та навички, що будуть потрібні роботодавцям у 2020 році. Серед них – критичне мислення, креативність, емоційний інтелект та інші вміння, які школа не розвиває». – Наше завдання – змінити це – наголошує Лілія Михайлівна. – Ми повинні навчати сучасне покоління відповідно до вимог часу. Лише так зможемо зробити необхідний внесок у розбудову модерної європейської України в сучасному глобалізованому світі…».

Нова українська школа передбачає, що впродовж отримання повної загальної середньої освіти учень має оволодіти десятьма ключовими компетентностями. Серед них є такі, які вже формує сучасна школа – це володіння державною та іноземною мовою, математична грамотність, компетентності у природничих науках і технологіях. Але є такі, що зараз взагалі не формуються під час навчання, наприклад, уміння навчатися впродовж життя, соціальна і громадянська компетентність, інноваційність.

Ми хочемо, щоб наші випускники володіли такими компетентностями, щоб вони були цілісними та розвиненими особистостями, які мають інноваційне мислення та є патріотами своєї держави.

Досягти таких результатів можна лише завдяки перенавчанню вчителя, озброєння його новітніми технологіями навчання.

Перенавчання вчителя ми починаємо з початкової ланки. Вже з 1 вересня 2018 року в районі навчатимуть першокласників за новими методиками  28  вчителів початкової ланки. Саме їх будемо навчати впродовж лютого-червня на очно-дистанційній формі навчання. Перед тим, як почати очну підготовку, районний методичний кабінет провів організаційні заходи щодо належного проведення перепідготовки.  На базі Житомирського ОІППО підготовлено тренера для очного навчання педагогів. Ним сьогодні є Мартинюк С. А. – вчитель початкових класів Зарічанської ЗОШ І-ІІ ст. Підготовлено  приміщення для навчання – ним є кабінет інформаційних технологій Ружинської гімназії. Райком профспілки працівників освіти закупив для вчителів, що навчатимуться, необхідні матеріали для успішного навчання, а це канцелярське приладдя, кольоровий папір, інші необхідні речі.

Перед тим, як почати очну підготовку, вчителі паралельно проходитимуть дистанційний курс на інтерактивній платформі EdEra. Курс відкрито з 1 лютого. Очна складова курсів відбуватиметься згідно плану-графіку, затвердженого обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти у 3 сесії (лютий, березень, червень). Графік затверджено наказом відділу освіти Ружинської РДА від 13.02.2018 року № 38 «Про деякі організаційні питання щодо підготовки педагогічних працівників району для роботи в умовах Нової української школи».

Дистанційний курс є одним із обов’язкових етапів підвищення кваліфікації педагогів, які навчатимуть перші класи з 1 вересня 2018 року. Він дасть змогу ознайомитися з новим Державним стандартом початкової освіти, отримати практичні навички управління класом, навчитися методик компетентнісного та інтегрованого навчання.

По закінченню очно-дистанційного навчання всі педагоги, які успішно пройдуть очну і дистанційну складову навчання отримають документи про підвищення кваліфікації встановленого зразка. Без отримання такого документа педагоги не зможуть розпочати навчання дітей з 1-го вересня.

Паралельно з навчанням вчителів початкової ланки навчання будуть проходити вчителі іноземної мови, які викладатимуть в 1 класах. Курси підвищення кваліфікації вчителі іноземної мови проходитимуть за програмами Британської Ради (англійська мова), Гете-Інституту (німецька мова). Графік підвищення кваліфікації для вчителів іноземної мови співпадатиме з графіком підготовки вчителів початкової школи. Однак, очні заняття будуть проводитись після підготовки тренера з англійської і німецької мови орієнтовно в травні-червні 2018 року. Так як і для вчителів початкової ланки вчителі іноземної мови проходитимуть як дистанційну, так і очну форми навчання.

Отже, побажаю всім, хто перенавчатиметься в цьому році, успішного осмислення ідей Нової української школи.

Олександр Коляновський, завідувач

районним методичним кабінетом