ban 1

gerb

 

Ружинське бюро правової допомоги Бердичівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги
Адреса: смт Ружин, вул. О. Бурди, 23
Телефон: (04138) 3-11-70
Графік роботи: понеділок — четвер з 09:00 — 18:00
п”ятниця — 09:00 — 16:45
без обідньої перерви 

big pravo 

Придбання квартири в новобудові за договором відступлення

Через високі ціни на квартири, що є об’єктом купівлі-продажу вторинного ринку нерухомості, українці, бажаючи мати власне житло, розглядають можливість придбання житлової площі в новобудовах. Українські реалії пропонують різні варіанти придбання квартири в новобудові. Так, найбільш поширеними з них є: укладення договору пайової участі, укладення попереднього договору, купівлі-продажу майнових прав тощо. Договір пайової участі укладається між особою та забудовником, відповідно до такого договору особа стає лише інвестором і після здачі будинку в експлуатацію має право вимагати від забудовника передання квартири у власність. Під укладенням попереднього договору розуміють попередній договір купівлі-продажу, відповідно до якого особа лише має право вимагати від забудовника укладення основного договору після закінчення будівництва.

Уклавши договір купівлі-продажу майнових прав, покупець отримує право на набуття права власності, а не право власності щодо предмета договору.

Великою популярністю сьогодні користується купівля квартири в новобудові шляхом укладення договору відступлення права вимоги.

Що таке договір відступлення права вимоги?

Досить часто фізична особа укладає з забудовником договір пайової участі та стає інвестором будівництва, аби згодом отримати у власність житлову площу. Зазвичай такі договори укладаються на стадії отримання дозвільної документації на будівництво чи на етапі підготовчих будівельних робіт.

Після початку будівництва вартість квартири значно зростає. Як свідчить статистика, від початку будівництва до моменту здачі будинку в експлуатацію вартість квартири у середньому підвищується на 50 %. Отже, в середині будівництва інвестор може прийняти рішення продати квартиру, яку він планував отримати, причому за підвищеною ціною.

Такою схемою можуть користуватися і юридичні особи, які скуповують частину квартир у майбутній новобудові, а потім продають їх на підставі договору відступлення права вимоги, не чекаючи, доки будинок буде введено в експлуатацію та вартість квартир ще більше виросте, а їх відчуження повинно буде відбуватися на підставі договору купівлі-продажу.

Отже, договір відступлення права вимоги укладається між інвестором та покупцем квартири. Відповідно до умов такого договору всі права та обов’язки інвестора переходять до покупця. Однак, уклавши такий договір, як і інвестор, покупець не отримує права власності на квартиру. До покупця за договором переходить лише право вимагати у забудовника передати квартиру у власність після введення будинку в експлуатацію.

Договір відступлення права вимоги має свої переваги. По-перше, покупець сплачує кошти за майже готовий будинок, тобто можна оцінити швидкість та якість будівництва. Крім того, покупець більшою мірою може бути впевнений, що будинок все ж буде добудовано і вчасно введено в експлуатацію.

По-друге, звичайно ж, покупець, укладаючи договір відступлення права вимоги, сплачує більшу вартість квартири, ніж первинний інвестор, та все ж ця сума буде меншою, ніж вартість квартири в готовому будинку.

Підготовка до укладення договору

Договір відступлення права вимоги однак має і підводні камені. Наприклад, інвестор вирішив укласти такий договір у зв’язку з тим, що йому стало відомо про неможливість закінчити будівництво забудовником. Також слід остерігатися шахраїв, адже відомі випадки, коли договір укладався з декількома покупцями.

Для укладення договору відступлення права вимоги необхідно ретельно підготуватися.

Перш за все необхідно перевірити забудовника та ознайомитися з будівництвом в тому конкретному будинку, в якому особа планує придбати квартиру. Тобто обов’язково потрібно дізнатися про наявність дозвільної документації у забудовника, прав на земельну ділянку, перевірити судову історію, оглянути будівництво, схеми, макети тощо.

По-друге, особа має переконатися, що основним договором не заборонена можливість відступлення права вимоги. Тобто потрібно ретельно ознайомитися з усіма документами та договорами, укладеними між забудовником та первинним інвестором, повнотою проведених між сторонами розрахунками тощо.

Укладення договору відступлення права вимоги.

Дійшовши висновку, що все законно, необхідно оформити всі документи. Для отримання додаткових гарантій особа може вимагати, аби забудовник був третьою стороною у договорі. Так, особа може бути впевнена, що подібний договір укладається вперше, а також у разі наявності недоліків новобудови матиме право на отримання штрафних санкцій за порушення з боку забудовника.

Також новий інвестор має зберігати в себе оригінал чи нотаріально завірену копію первинного договору, документів щодо розрахунків між сторонами, акт прийому-передачі документів, безпосередньо договір відступлення права вимоги та інші документи у разі їх наявності.

Даний матеріал опубліковано в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» з метою підвищення рівня правової обізнаності громадян.

         Роз’яснення законодавства і консультації з правових питань можуть отримати усі, хто звернеться до Ружинського бюро правової допомоги, який знаходиться за адресою: смт. Ружин, вул. О. Бурди, 23 тел.: (04138) 3-11-70.

PrintEmail