Ружинське бюро правової допомоги Бердичівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги
Адреса: смт Ружин, вул. О. Бурди, 23
Телефон: (04138) 3-11-70
Графік роботи: понеділок — четвер з 09:00 — 18:00
п”ятниця — 09:00 — 16:45
без обідньої перерви 

big pravo 

10 правових змін, які вступили в силу з 1 січня 2018 року

У рамках реалізації правопросвітницького проекту «Я маю право» здійснюється системний підхід до підвищення рівня правової культури українців, який у подальшому сприяє ефективній реалізації прав, свобод і обов’язків громадян. Тому фахівці Ружинського бюро правової допомоги регулярно здійснюють правопросвітницькі заходи та надають юридичні консультації. З 1 січня 2018 року в Україні вступили в силу кілька важливих норм та законів, які суттєво впливають на життя українців, їх звичний ритм життя та навіть екологію: від зміни мінімальної зарплати— до обов’язкового сортування сміття.
Збільшилась мінімальна заробітна плата. З 1 січня 2018 року мінімальна платня підвищується на 523 грн і складатиме 3723 грн.

Під час ухвалення бюджету урядовці пообіцяли подальше поступове підвищення цього рівня і за прогнозами він повинен сягнути 4100 гривень вже цього року.Зазначимо, прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2018 року становитиме 1 700, з 1 липня — 1 777 грн, з 1 грудня — 1 853 грн.

Також з 1 січня мають зрости на 25% зарплати вчителів.

Наголошуємо, що зі збільшенням розміру мінімальної заробітної плати зростуть штрафи за порушення трудового законодавства та оплати праці.

  1. Знижено швидкість руху в населених пунктах.

З 1 січня 2018 року починає діяти новий швидкісний режим руху у населених пунктах України. Якщо раніше максимальна дозволена швидкість була 60 км/год, то відтепер обмеження складатиме 50 км/год. Окрім того, зменшений поріг максимально допустимого порушення цієї швидкості – з 20 км/год до 10 км/год.

  1. Три посилки в одні руки.

Ухвалені до Податкового кодексу зміни вводять нові правила ввезення в Україну посилок з-за кордону. Без сплати мита одна людина може отримати три міжнародні посилки на місяць із товарами на суму до 150 євро кожна. Четверта і всі наступні посилки будуть обкладатися податком на додану вартість — 20%, митом — 10%, а деякі категорії — акцизом.

  1. Підвищення цін на електроенергію.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), заявила про підвищення оптово-ринкової ціни на електричну енергію майже на 16%.

З 1 січня оптово-ринкова ціна підвищиться на 9,5%, а з 1 квітня — ще на 6,1%.Разом з тим, глава НКРЕКП Дмитро Вовк наголосив, що тарифи для населення піднімати не будуть.

  1. Електромобілі стали доступнішими.

З 1 січня електрокари стануть більш доступними завдяки змінам до Податкового кодексу щодо скасування ПДВ на ввіз електрокарів. Завозити їх в Україну дозволили без сплати акцизу та податку на додану вартість. Проте такі умови будуть діяти лише протягом наступного року — з 1.01.2018 до 31.12.2018.Скасування ПДВ та акцизу буде стосуватися усіх електрокарів: як нових, так і тих, що були у вжитку, а не лише тих, які реалізують офіційні імпортери.З 1 січня 2018 року також буде поступово зменшуватись ввізне мито на автомобілі з ЄС у межах угоди про вільну торгівлю — на 1% в рік. Цього року мита складатимуть від 5% до 7,3% у залежності від об’єму двигуна.

  1. Старт медичної реформи.

З 1 січня 2018 року пацієнти зможуть отримувати первинну допомогу безкоштовно в обраного ними сімейного лікаря. Також пропонується укладати декларацію з сімейним лікарем у будь-який час, навіть під час першого візиту, коли знадобиться медична допомога. Базові аналізи будуть безкоштовними в амбулаторії сімейного лікаря. Крім того, пацієнтам пропонується скаржитися до Національної служби здоров’я у випадку, якщо сімейний лікар вимагатиме додаткові гроші за лікування.

  1. Біометричний контроль.

1 січня у пунктах пропуску на державному кордоні запрацювала система фіксації біометричних даних іноземців та осіб без громадянства. Система біометричного контролю впроваджена та виконується у відповідності з Указом Президента України від 30 серпня 2017 року № 256 «Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 10 липня 2017 року «Про посилення контролю за в’їздом в Україну, виїздом з України іноземців та осіб без громадянства, додержання ними правил перебування на території України». Прикордонники фіксують відбитки пальців правої руки. Обов’язкову фіксацію біометричних даних застосовують у відповідності до визначеного МЗС переліку 70 країн, у тому числі Російської Федерації, які віднесено до категорії ризику. Решта іноземців – за результатами аналізу та оцінки ризиків.

  1. Подорожчання цигарок.

З 1 січня майже на 30% підвищиться акциз на тютюнові вироби. У роздрібній торгівлі одна пачка цигарок може подорожчати на 2-7 грн. З кожним роком акциз буде зростати на 20%, поки не досягне європейського рівня у 90 євро за тисячу цигарок. Зараз в Україні акциз складає приблизно 20 євро за тисячу штук.

  1. Підвищення пенсійного страхового стажу.

У жовтні 2017 року Верховна Рада ухвалила пенсійну реформу, частина з положень якої набуває чинності 1 січня 2018 року. Зокрема, суттєво збільшується мінімальний необхідний стаж роботи для отримання пенсії за віком — з 15 до 25 років. У майбутньому щороку мінімальний стаж буде збільшуватися на 1 рік. До 2028 року він має сягнути 35 років для чоловіків і 30 років — для жінок. При цьому вік виходу на пенсію залишається незмінним — 60 років. Якщо стаж є меншим за 25, але більшим за 15 років, вийти на пенсію можна буде у 63 роки. Слідкувати за ходом пенсійної реформи можна на спеціальному сайті.

  1. Обов’язкове сортування сміття.

З 1 січня 2018 року в Україні встановлюється заборона на захоронення не перероблених (необроблених) побутових відходів. Це передбачається ст. 32 закону України «Про відходи». Роз’яснення законодавства і консультації з правових питань можуть отримати усі, хто звернеться до відділу”Ружинське бюро правової допомоги” Бердичівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який знаходиться за адресою:              смт. Ружин, вул. О. Бурди, 23 (вхід з двору) тел.: (04138) 3-11-70.

Людмила Сидоренко

ДрукE-mail